Rekonstrukce podkroví

Obytné podkroví patří mezi jeden z nejlevnějších způsobů rozšíření užitné plochy stávající stavby. Je jedno jestli se jedná o stavbu pro bydlení nebo kancelářské prostory. Samozřejmě každé má svá specifika.

Zhlediska rozšíření stávající stavby o nevyužívané podkrovní prostory je důležitý stavebně technický stav půdy - krovu domu a dále únostnost stávajících stropů a zdí. Svou roli hraje i počet podlaží stávajícího objektu.

V dnešní době neexistují prakticky technická omezení - vše je řešitelné. Avšak tyto a další faktory mohou mít zásadní vliv na ekonomickou výhodnost půdní vestavby.

Z architektonického hlediska patří půdní prostory mezi velice atraktivní. Často zde lze realizovat atraktivní půdní byty - lofty, mezonety, umělecké ateliéry a studia, či netradiční kancelářské či firemní prostory.

Podkroví nabízí pro rekonstrukci šikroké možnosti práce s prostorem střešní krajinou a střešní krytinou.

Je škoda, pokud se v podkroví vybudují místnosti typické jen svým nízkým a v části šikmým stropem.

Daleko zajímavější je pracovat s různou mírou otevřených a polouzavřených prostorů různých výšek a úrovní. Využít tvůrčím způsobem konstrukce krovu.

Také použití klasických střešních oken ve všech místnostech nemusí být zrovna nápaditým řešením rekonstrukce podkroví. Minimálně by se měla zvážit možnost zbudování zapuštěné terasy či naopak vystouplého vikýře.

Svislé okenní plochy prostoru přidají na různorodosti a poskytnou jednotlivým místnostem svůj vlastní charakter. Pokud máte stejně řešená okna ve společenské části i v klidové zóně bytu, trpí tím Vaše smysly.

Nevýhodou střešních oken použitých při rekonstrukcích bývá nemožnost pohledu na zem nebo alespoň na na zemi stojící objekty. Když pomineme možné psychické potíže, lidský zrak se při pohledu z okna snaží přirozeně odpočinout od "malých prostorů" a zaostřit na vzdálenější objekty. To při pohledu na blankytné nebe nelze.

Nicméně střešní okna patří bezesporu mezi nejjednodušší způsob osvětlení podkrovního prostoru.

Pokud plánujete vestavbu podrovního bytu, je třeba již od počátku myslet na vypracování návrhu interiéru.