Rekonstrukce chalupy

Rekonstrukce chalupy je velmi častým úkolem většiny z nás. Ne nadarmo se říká, co Čech to chalupář. Po týdnu stráveném v městských bytech houfně vyrážíme na své weekend housy, chaty a chalupy. Často se jedná o staré venkovské stavby v dosahu přírody, které nám poskytují potřebný relax a odpočinek. Co na tom, že na nich většinou neodpočíváme, ale neustále si je opravujeme, udržujeme a zvelebujeme. Pokud provádíme dané úpravy stavby svépomocí, zde platí dvojnásob, že cílem je samotná cesta. Člověk aktivně tráví volný čas v potu tváře s vidinou spokojeného odpočinku ve stáří na zápraží své chalupy. Aby tomu skutečně tak bylo, je třeba mít na paměti několik základních věcí.

Změna dispozice chalupy

 Nevyhovují nám svým uspořádáním, často mají jednu obytnou místnost, nevyužitou půdu, chlév a záchod na dvoře. Toto uspořádání je dáno historicky, vychazí z životních potřeb našich předků, kteří žili oproti nám v relativní chudobě. O místnost se spolu dělilo více členů rodiny. O chlév pak všechna zvířata.

Naše dnešní nároky na dispozici rekreačních chalup jsou mnohem větší. Mezi základní požadavky patří zbudování WC, koupelny, dále rozšíření obytných místností o chlév, stodolu či o vestavbu podkroví. Jelikož na chalupě trávíme poměrně značnou část našeho života, naše požadavky jsou obdobné jako na skromnější rodinný dům. Pokud nechceme provádět úpravy nahodile, dle momentální potřeby, je jistě namístě změnu dispozice chalupy pečlivě rozmyslet a naplánovat, tak aby dokonale odpovídala našim potřebám i ve stáří.

Stavební úpravy chalupy

Rekonstrukce chalupy patří mezi náročné úlohy, protože se zpravidla jedná o velmi staré stavby, které jsou postaveny třeba i jen z hlíny a kamenů. Stavební technologie se předávala z generace na generaci, bylo s výhodou užíváno dostupných místních materiálů a využívalo se jejich přirozených vlastností. Při rekonstrukci je tedy nutno znát tyto principy a používat vhodné současné materiály, tak aby nedošlo k nevratnému poškození stavby. Někdy jsou však materiály natolik dožilé, že je třeba přikročit k rekonstrukci takzvaně od podlahy. Pak je namístě zvážit i například demolici stavby a výstavbu kompletně ze současných materiálů. Ve finále se může jednat o hodnotnější a správnější řešení, než investovat spostu času a úsilí na nesprávném místě. Řada nezdařených rekonstrukcí vesnických domů a chalup je toho svědkem.

 

Rekonstrukce interiéru chalupy

V řadě interiéru chalup se dochovala kachlová kamna nebo sporáky. Často se jedná o jedinné cenné vybavení obytné místnosti. Málokdy se poštěstí, že narazíme na zachovalý kus nábytku například malovanou truhlu, či vyřezávanou skříň či rám zrcadla. O to víc je důležité tyto prvky pro interiér chalupy při rekonstrukci zachovat. Návrh interiéru chalupy by měl být vždy řešen v jednoduchém venkovském stylu. To neznamená, že se nemůže jednat o současné řešení, ale ona jednoduchost je klíčovým prvkem k úspěchu. Jedině tak chalupa rekonstrukcí neztrátí svůj jedinečný ráz. Odkaz na život našich předků v souladu s přírodou.

Pokud si nejste jisti, nebo si jen chcete ověřit své plány, neváhejte nás kontaktovat. Jsme Vám plně k dispozici, poradíme s dispozičním uspořádáním i zvoleným přístupem k rekonstrukci.