Plán bytu je nezbytný nejen pokud se chystáte svůj byt rekonstruovat, ale může být užitečný i při zařizování interiéru. Kolikrát se Vám už stalo, že jste vybírali v obchodě s nábytkem například sedací soupravu a usilovně jste vzpomínali, kolik na sedačku máte vlastně místa. Zkušenější se vybaví papírkem s poznamenanými rozměry staré sedačky nebo prostoru do kterého chcete novou sedačku umístit. Výrobci nábytku přicházejí neustále s novými tvary a rozměry sedaček a je velmi obtížné se dopředu připravit tak, abychom znali všechna omezení pro zařizování našeho bytu.
V této situaci je plánek bytu nepostradatelným pomocníkem jak pro Vás tak případně i pro Vašeho bytového architekta. Jeho propracovanost je odvislá od účelu ke kterému má být plánek bytu použit. Vybíráteli nábytek je pro Vás ideální jednoduchý půdorys bytu se zakreslenými okeními otvory, výšku okenních prapetů, radiátory, polohami elektrických zásuvek a vypínačů.
Do tohoto předpřipraveného plánku (slepého výkresu - matrice) pak zakreslíte aktuální vybavení bytu včetně uvedení barvy a přesných rozměrů. Práci budete mít snažší, pokud půdorys bytu bude vytištěn ve vhodném měřítku. Snadno pak za pomocí pravítka zakreslíte nábytek ve skutečném rozměru.
Dále je vhodné si do plánku bytu poznamenat barvy a materiály stěn a podlah. Případně se pro návštěvu obchodu vybavit malým vzorkem.
Základním plánem bytu nutným pro naplánování rekonstrukce je především půdorys bytu zachycující nosné stěny, příčky včetně uvedení materiálu z kterého jsou vyrobeny, označení místností včetně uvedení světlé výšky místnosti, dále by měl obsahovat trasy elektroinstalací k zásuvkám a vypínačům, zakreslení stávajících rozvodů vody a odpadu včetně polohy stoupaček. Dále by součástí plánu měla být informace o typu podlah, případně máte-li v bytě podhledy, popsány typy dveří a oken.
Dobrá příprava se vždy vyplatí u rekonstrukcí a zařizování bytu to platí dvojnásob!
Jak udělat plán bytu